Ładowanie...

Światłość w ciemnościach świeci, a ciemność jej nie ogarnęła - podsumowanie roku 2020

2020-12-31 | czytano: 271
Światłość w ciemnościach świeci, a ciemność jej nie ogarnęła - podsumowanie roku 2020
W każdym położeniu dziękujcie...

Można by powiedzieć, że rok 2020 żegnamy bez żalu, ale można też jak radził i proponował Ksiądz Proboszcz podczas uroczystych nieszporów ostatniego grudnia - można zamienić narzekania na dziękczynienie i wdzięczność. Zgodnie z nauczaniem św. Pawła Apostoła: "W każdym położeniu dziękujcie, taka jest wola Boża względem was w Jezusie Chrystusie."
Miniony rok nie należał do łatwych, ale powinniśmy dziękować za to, że doświadczyliśmy jak bardzo ważny jest dla nas Pan Bóg - to przekorny dar tego roku. Dziękujmy za doświadczoną tęsknotę za Eucharystią, za liturgią. Nauczyliśmy się w tym roku szukać wartości religijnych poza kościołem w mediach. Szukaliśmy i znajdowaliśmy je, bo one tam są i teraz możemy z tych poszukiwań korzystać. 
Dziękujmy za to, że udało nam się odprawić wszystkie sanktuaryjne odpusty, choć na Zwiastowanie w najbardziej okrojonej formie, ale już na Wniebowzięcie NMP właściwie czuliśmy jakby nic się nie zmieniło. 
Dziękujemy za kolejne wędrowanie za Janem Pawłem II w roku jego setnych urodzin. Dziękujemy za uczestniczenie w sakramentach: chrztu, I komunii św., bierzmowania. Młodzi korzystali z kursu przedmałżeńskiego i zawierali sakrament małżeństwa. 
Do Boga należy zwycięstwo, które staje się też naszym udziałem.   Jak czytamy w Ewangelii św. Jana: "W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła "J1,4-5. Boże Narodzenie jest wtedy, gdy światło zwycięża ciemność.
Dziękujemy też Bogu za Paschę, która dokonywała się w naszej parafii wraz z odchodzeniem naszych najbliższych do Domu Ojca. 
Chwalimy Pana za ten rok i za zwyciężanie Dobra nad złem.
Ale przychodzimy też skruszeni, by przepraszać Boga za grzechy nasze osobiste i wspólnotowe, za ujawnione grzechy ludzi kościoła. 
Patrzymy w przyszłość, nowy czas zawierzamy Patronce Podhala. Wołaliśmy fragmentem Litanii Podhalańskiej: 
Abyś nas do wielkości i sławy na chwałę Polski wywyższyć raczyła,
Abyś nam pozwoliła cieszyć się długo życiem naszym wśród naszej pięknej przyrody,
Abyś duszom naszym żywot wieczny uprosiła...
Na koniec odśpiewaliśmy Suplikacje i uroczyste Te Deum i przyjęliśmy błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cały nowy rozpoczynający się niedługo rok 2021.

Aktualności
Piękne zachody słońca w Ludźmierzu
Wschody i zachody słońca błogosławcie Pana
26 Przegląd kolęd i pastorałek on-line w roku 2021
Śpiewajmy i grajmy Mu, Dzieciątku małemu
^