MBL

Kalendarium

Styczeń 2015
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
29
30
31
40 godzinne nabożeństwo
25 Sty 2015 09:17

W naszej parafii od najbliższej niedzieli: 1, 8 i 15 lutego będzie miała miejsce modlitwa 40 godzinnego nabożeństwa przed okresem Wielkiego Postu. Zapraszamy do modlitwy w wyznaczonych godzinach, ale nie tylko. Wystawienie po sumie i do Mszy św. wieczornej.  p;[ ... ]

Czytaj dalej
Jasełka w Krauszowie
24 Sty 2015 21:55

Jak każdego roku dzieci ze Szkoły Podstawowej z Krauszowa przygotowały niezwykłe Jasełka z głębokim przesłaniem. Uczyły nas przebaczać, kochać, mieć nadzieję. A ponadto występowały dwie rodziny Długopolskich. Jak talent to rodzinny. Gratulujemy. s. DL U [ ... ]

Czytaj dalej
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO DLA BABCI I DZIADKA
20 Sty 2015 19:25

21 stycznia w dniu Babci i w przeddzień dnia Dziadka - w bazylice ludźmierskiej będzie miało miejsce Błogosławieństwo Babć i Dziadków podczas Mszy św. o godz. 12.00 i 17.00. Jeśli masz Babcię lud Dziadka - przywieź Ich na Eucharystię, niech się ucieszą B [ ... ]

Czytaj dalej
JUBILEUSZOWY KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK
18 Sty 2015 20:20

XX - Jubileuszowy Konkurs Kolęd i Pastorałek rozstrzygnięty - oto wyniki:strong>Maluszki: 1. Michał Bachulski kl. O - Świeć gwiazdeczko mała świeć - SP Ludźmierz
sy Oa; Ob -  Wśród nocnej ciszy; Gdy śliczna Panna - SP Ludźmierz
anna Długopolska [ ... ]

Czytaj dalej
XX Konkurs Kolęd i Pastorałek
17 Sty 2015 07:33

W Domu Podhalan odbyły się eliminacje do XX - Jubileuszowego Parafialnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Wystąpiło wiele osób: solo i w grupach. Okazuje się, że mamy bardzo zdolne dzieci i młodzież. Jury pod przewodnictwem p. Elżbiety  Żaczek - katechetki ze [ ... ]

Czytaj dalej
Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940) – urodzony w Ludźmierzu, tu spędził dzieciństwo. „Na Anioł Pański biją dzwony” – znany wiersz tego poety jest wspomnieniem dzwonów z kościoła w rodzinnym Ludźmierzu... i po dziś dzień w Ludźmierzu na Anioł Pański biją dzwony...

Mieszkając w młodości w Ludźmierzu, poznał dobrze Podhale, Spisz, Liptów i Tatry. W latach 1881–1891 odbył wiele wycieczek w Tatry z bratem a także z Klimkiem Bachledą, Tadeuszem Boyem-Żeleńskim. W 1892 brał udział w pierwszym wejściu na Staroleśny Szczyt. W 1902 taternicy nadali nazwę Przełęcz Tetmajera przełęczy między Gerlachem a Zadnim Gerlachem, a Towarzystwo Tatrzańskie nadało mu honorowe członkostwo. Zafascynowany góralskim folklorem napisał cykl opowieści Na skalnym Podhalu, ponadto epopeję tatrzańską Legenda Tatr, składającą się z dwóch części: Maryna z Hrubego i Janosik Nędza Litmanowski.

Ks. prof. Józef Tischner

Ks. prof. Józef Tischner

Józef Stanisław Tischner (1931-2000) - filozof, teolog, publicysta, pisarz, autor prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości.

Od roku 2004 w Sanktuarium w Ludźmierzu w miesiącu marcu odbywają się Rekolekcje Tischnerowskie organizowane przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. W Łopusznej, niecałe 15 km od Ludźmierza, znajduje się „Tischnerówka” – miejsce z pamiątkami ks. Józefa Tischnera. Tam również - na cmentarzu parafialnym w Łopusznej – jest pochowany ks. profesor.

W roku 1980 ks. Tischner przyjął funkcję kapelana Związku Podhalan. To połączyło go ściślej z Ludźmierzem, gdyż właśnie tutaj mieści się siedziba Związku Podhalan.

Więcej ...

 

Święty Jan Paweł II

Święty Jan Paweł II

Święty Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego. Ś W I Ę T Y. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Karol Wojtyła został ochrzczony w kościele parafialnym dnia 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzicami chrzestnymi Karola Wojtyły byli Józef Kuczmierczyk, szwagier Emilii Wojtyły i jej siostra, Maria Wiadrowska. Rodzice nadali mu imię Karol na cześć ostatniego cesarza Austrii bł. Karola Habsburga.

Więcej ...

Kult MBL

Kult MBL

Zapis z roku 1765: W bocznym ołtarzu po stronie Ewangelii istnieje pozłacana drewniana rzeźba Matki Boskiej, trzymającej na swym ręku Dzieciątko Jezus. Figura ta - według wizytacji - słynie od wieków niezliczonymi łaskami i ściąga tłumy pielgrzymów.

Wielki napływ wiernych do Ludźmierza powoduje, że cudowna statua MB Ludźmierskiej zostaje umieszczona w głównym ołtarzu, za zgodą władz diecezji (1776). Niebawem wzniesiono rokokowy ołtarz wielki dla łaskami słynącej figury MB Ludźmierskiej (1795).

Służba liturgiczna

Służba liturgiczna

"Ministrare" z łaciny oznacza "służyć". Ministrant jest więc osobą, która ma pomagać kapłanowi podczas Eucharystii czy też nabożeństw. Przez swoją posługę tak blisko ołtarza służymy nie tylko kapłanowi, ale samemu Jezusowi.

Chór Magnificat

Chór Magnificat

Chór powstał na początku 2002 roku. Jest to chór mieszany czterogłosowy...

Gazetka - U nas w parafii

Gazetka - U nas w parafii

Wieści z bazyliki - relacje z wydarzeń w naszej parafii i sanktuarium, a także informacje o chrztach, ślubach i pogrzebach...

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Katolicka, bratnia organizacja wzajemnej pomocy mężczyzn...

Zespół katechetyczny

Zespół katechetyczny

Do zespołu katechetycznego w naszej parafii wchodzą: ks. Kazimierz Klimczak - gimnazjum, ks. Bronisław Walczak - szkoła podst. i gimnazjum, s. Małgorzata Rusek - szkoła podst. Krauszów i Ludźmierz.

Eucharystyczny Ruch Młodych

Eucharystyczny Ruch Młodych

Eucharystyczny Ruch Młodych został na ziemie polskie sprowadzony przez św. Urszulę Ledóchowską w 1928r.

Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie

Jest to jeden z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Siostry Urszulanki SJK

Siostry Urszulanki SJK

Siostry ze zgromadzenia Urszulanek SJK w Ludźmierzu oprowadzają pielgrzymów, pracują w katechezie, zakrystii i w archiwum sankuarium.

Koło Żywego Różańca

Koło Żywego Różańca

Ludźmierz to Sanktuarium, gdzie modlitwa różańcowa została nam niejako pozostawiona jako testament ojca św. Jana Pawła II, który sam osobiście w roku 1997 prowadził transmitowaną na cały świat modlitwę różańcową.

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

Wywodzi się z katolickich ruchów społecznych XIX w. Apostolstwo świeckich zawsze towarzyszyło ewangelizacyjnej misji Kościoła katolickiego.

Schola Uśmiech Maryi

Schola Uśmiech Maryi

Dziewczęta śpiewające w scholce można usłyszeć niemal na każdej niedzielnej mszy św. o godz. 9.00 a także na licznych konkursach piosenki. Nie tylko mają piękne głosy, ale także potrafią grać na instrumentach.