MBL

Kalendarium

Luty 2015
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1
Brak plakatu
1 luty 2015
2
Brak plakatu
2 luty 2015
3
Brak plakatu
3 luty 2015
4
5
Brak plakatu
5 luty 2015
7
Brak plakatu
7 luty 2015
8
Brak plakatu
8 luty 2015
9
10
11
Brak plakatu
11 luty 2015
12
13
Brak plakatu
13 luty 2015
15
Brak plakatu
15 luty 2015
16
17
18
Brak plakatu
18 luty 2015
19
20
Brak plakatu
20 luty 2015
21
22
Brak plakatu
22 luty 2015
23
25
26
27
Brak plakatu
27 luty 2015
28
MOR otulony śniegiem
01 Lut 2015 10:11

Jakże pieknie wygląda Maryjny Ogród Różańcowy otulony śniegiem, jezioro skute lodem i nad tym wszystkim piękne błękitne niebo i oświetlające słonko. Bogu niech będą dzięki za piękno, które stworzył, a które nam ukazuje w rozmaitej postaci. Dziś - pi [ ... ]

Czytaj dalej
40 godzinne nabożeństwo
01 Lut 2015 09:17

W naszej parafii od najbliższej niedzieli: 1, 8 i 15 lutego będzie miała miejsce modlitwa 40 godzinnego nabożeństwa przed okresem Wielkiego Postu. Zapraszamy do modlitwy w wyznaczonych godzinach, ale nie tylko. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po sumie do Msz [ ... ]

Czytaj dalej
Nowa gazetka - zimowa
31 Sty 2015 10:39

Wraz z nadejściem taaaakiej zimy, gdy syndyj śniega nasuło ukazuje się nowa gazetka nas w parafii.  Ponieważ obejmuje 10 miesięcy, dlatego jest skompresowana. Życzymy miłego czytania i miłych kumoterek. s. DL USJK zimę 31 stycznia 2015 r>>

Czytaj dalej
Arcybiskup Wacław Depo - ludźmierski pielgrzym
29 Sty 2015 21:53

W dniu dzisiejszym pośród różnych pielgrzymów z Warszawy, Marek, Płońska pojawił się także abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, codziennie pielgrzymujący na Jasną Górę w godzinie Apelu, w świętej godzinie Polaków, a podczas zimowych ferii nawi [ ... ]

Czytaj dalej
Czuwanie w lutym 2015
28 Sty 2015 09:13

CZUWANIE WYNAGRADZAJĄCE NIEPOKALANEMU SERCU MARYI Z Różańcem w rękutrong> strong>„aby od Maryi uczyć się miłości do Chrystusa g>i wybierać w ten sposób szkołę najlepszą”  
>Św. Jan Paweł II,  Ludźmierz 7.VI.1997 r.  utego 2015 r.  17.00 - MSZA Ś [ ... ]

Czytaj dalej
Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940) – urodzony w Ludźmierzu, tu spędził dzieciństwo. „Na Anioł Pański biją dzwony” – znany wiersz tego poety jest wspomnieniem dzwonów z kościoła w rodzinnym Ludźmierzu... i po dziś dzień w Ludźmierzu na Anioł Pański biją dzwony...

Mieszkając w młodości w Ludźmierzu, poznał dobrze Podhale, Spisz, Liptów i Tatry. W latach 1881–1891 odbył wiele wycieczek w Tatry z bratem a także z Klimkiem Bachledą, Tadeuszem Boyem-Żeleńskim. W 1892 brał udział w pierwszym wejściu na Staroleśny Szczyt. W 1902 taternicy nadali nazwę Przełęcz Tetmajera przełęczy między Gerlachem a Zadnim Gerlachem, a Towarzystwo Tatrzańskie nadało mu honorowe członkostwo. Zafascynowany góralskim folklorem napisał cykl opowieści Na skalnym Podhalu, ponadto epopeję tatrzańską Legenda Tatr, składającą się z dwóch części: Maryna z Hrubego i Janosik Nędza Litmanowski.

Ks. prof. Józef Tischner

Ks. prof. Józef Tischner

Józef Stanisław Tischner (1931-2000) - filozof, teolog, publicysta, pisarz, autor prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości.

Od roku 2004 w Sanktuarium w Ludźmierzu w miesiącu marcu odbywają się Rekolekcje Tischnerowskie organizowane przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. W Łopusznej, niecałe 15 km od Ludźmierza, znajduje się „Tischnerówka” – miejsce z pamiątkami ks. Józefa Tischnera. Tam również - na cmentarzu parafialnym w Łopusznej – jest pochowany ks. profesor.

W roku 1980 ks. Tischner przyjął funkcję kapelana Związku Podhalan. To połączyło go ściślej z Ludźmierzem, gdyż właśnie tutaj mieści się siedziba Związku Podhalan.

Więcej ...

 

Święty Jan Paweł II

Święty Jan Paweł II

Święty Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego. Ś W I Ę T Y. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Karol Wojtyła został ochrzczony w kościele parafialnym dnia 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzicami chrzestnymi Karola Wojtyły byli Józef Kuczmierczyk, szwagier Emilii Wojtyły i jej siostra, Maria Wiadrowska. Rodzice nadali mu imię Karol na cześć ostatniego cesarza Austrii bł. Karola Habsburga.

Więcej ...

Kult MBL

Kult MBL

Zapis z roku 1765: W bocznym ołtarzu po stronie Ewangelii istnieje pozłacana drewniana rzeźba Matki Boskiej, trzymającej na swym ręku Dzieciątko Jezus. Figura ta - według wizytacji - słynie od wieków niezliczonymi łaskami i ściąga tłumy pielgrzymów.

Wielki napływ wiernych do Ludźmierza powoduje, że cudowna statua MB Ludźmierskiej zostaje umieszczona w głównym ołtarzu, za zgodą władz diecezji (1776). Niebawem wzniesiono rokokowy ołtarz wielki dla łaskami słynącej figury MB Ludźmierskiej (1795).

Służba liturgiczna

Służba liturgiczna

"Ministrare" z łaciny oznacza "służyć". Ministrant jest więc osobą, która ma pomagać kapłanowi podczas Eucharystii czy też nabożeństw. Przez swoją posługę tak blisko ołtarza służymy nie tylko kapłanowi, ale samemu Jezusowi.

Chór Magnificat

Chór Magnificat

Chór powstał na początku 2002 roku. Jest to chór mieszany czterogłosowy...

Gazetka - U nas w parafii

Gazetka - U nas w parafii

Wieści z bazyliki - relacje z wydarzeń w naszej parafii i sanktuarium, a także informacje o chrztach, ślubach i pogrzebach...

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Katolicka, bratnia organizacja wzajemnej pomocy mężczyzn...

Zespół katechetyczny

Zespół katechetyczny

Do zespołu katechetycznego w naszej parafii wchodzą: ks. Kazimierz Klimczak - gimnazjum, ks. Bronisław Walczak - szkoła podst. i gimnazjum, s. Małgorzata Rusek - szkoła podst. Krauszów i Ludźmierz.

Eucharystyczny Ruch Młodych

Eucharystyczny Ruch Młodych

Eucharystyczny Ruch Młodych został na ziemie polskie sprowadzony przez św. Urszulę Ledóchowską w 1928r.

Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie

Jest to jeden z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Siostry Urszulanki SJK

Siostry Urszulanki SJK

Siostry ze zgromadzenia Urszulanek SJK w Ludźmierzu oprowadzają pielgrzymów, pracują w katechezie, zakrystii i w archiwum sankuarium.

Koło Żywego Różańca

Koło Żywego Różańca

Ludźmierz to Sanktuarium, gdzie modlitwa różańcowa została nam niejako pozostawiona jako testament ojca św. Jana Pawła II, który sam osobiście w roku 1997 prowadził transmitowaną na cały świat modlitwę różańcową.

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

Wywodzi się z katolickich ruchów społecznych XIX w. Apostolstwo świeckich zawsze towarzyszyło ewangelizacyjnej misji Kościoła katolickiego.

Schola Uśmiech Maryi

Schola Uśmiech Maryi

Dziewczęta śpiewające w scholce można usłyszeć niemal na każdej niedzielnej mszy św. o godz. 9.00 a także na licznych konkursach piosenki. Nie tylko mają piękne głosy, ale także potrafią grać na instrumentach.

Album

Modlitewnik

Biblia