W piątek, 17 maja, wspominaliśmy postać ks. prałata Tadeusza Juchasa, wieloletniego kustosza i proboszcza ludźmierskiego, kapelana Związku Podhalan, strażaków i Rycerzy Kolumba. W ten dzień przypadała 5 rocznica jego odejścia do domu Ojca.
Rozpoczęliśmy Eucharystią w intencji ks. Tadeusza, którą sprawowało 9 kapłanów. Przewodniczył ks. infułat Stanisław Olszówka, koncelebrowali: ks. prałat Władysław Zązel, ks. Stanisław Kowalik z Ochotnicy Górnej, ks. Adam Ciapka - kapelan górali żywieckich, ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, ks. Zbigniew Bielas - dawny wikary ludźmierski, ks. Julian Kózka oraz obecny proboszcz ludźmierski - ks. Jerzy Filek i wikary - ks. Bronisław Walczak.
***
Kazanie wygłosił ks. Mieczysław Łukaszczyk - przyjaciel zmarłego ks. Tadeusza. Nawiązał do prawie 800-letniej historii tej parafii i zaznaczył, że każdy proboszcz wyciska jakieś znamię na parafii. Podkreślił znaczenie koronacji cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, która dokonała się za poprzedniego proboszcza - ks. Leonarda Harędzińskiego. Ks. Tadeusz Juchas zapisał się jako ten, który dbał o piękno - i liturgii, i kościoła. Zabiegał o to, aby Sanktuarium w Ludźmierzu było miejscem, które ludzie znają i kochają przez obecność Matki Boskiej, Królowej Podhala. Rozsławił Ludźmierz szeroko poza Podhale, a nawet poza granice Polski. Potrafił świętować i zapraszać innych do świętowania. Dzięki jego staraniom doszło do wizyty ojca świętego w Ludźmierzu w roku 1997 oraz kościół został podniesiony do rangi bazyliki w roku 2001. Ks. Tadeusz potrafił przyjmować ludzi, rozmawiać z nimi - był dla ludzi i dla Boga.
Ks. Mieczysław zakończył kazanie słowami: "Niech Pan Bóg odpuści ci grzechy, Matka Boska przytuli, historia nie zapomni, a w sercach naszych zostaniesz na zawsze".
***
Do bazyliki na Eucharystię przybyły liczne poczty sztandarowe Związku Podhalan z całego Podhala i Żywiecczyzny. Po zakończeniu Mszy wszyscy przeszli na cmentarz, śpiewając po drodze Litanię do Matki Bożej. Ks. Władysław Zązel wygłosił słowo, ks. proboszcz Jerzy poprowadził modlitwę i złożono na grobie kwiaty.
Następnym punktem programu było otwarcie wystawy ze zdjęciami ks. Tadeusza w namiocie multimedialnym. Ks. kustosz zaprosił wszystkich do zatrzymania się, zwrócił uwagę na zdjęcia, które najbardziej przykuły jego uwagę i oddał głos autorom wystawy - państwu Annie i Marcinowi Ozorowskim. Pan Marcin powiedział parę słów o idei wystawy i o tym, jak w jego życiu zapisał się ks. Tadeusz. Wspomniał przede wszystkim o dialogu i szerokiej aktywności ks. Tadeusza.
***
Po otwarciu wystawy nastąpił przemarsz do Domu Podhalan, gdzie rozpoczęły się wspominkowe posiady. Prowadzili: Ewa Iwulska - wiceprezeska Związku Podhalan o/Ludźmierz oraz Stanisław Łukaszczyk z Bukowiny Tatrzańskiej. Głos zabrali: ks. Władysław Zązel, ks. Mieczysław Łukaszczyk, Andrzej Skupień - prezes Związku Podhalan, wójt gminy Nowy Targ - Jan Smarduch, Wanda Szado-Kudasikowa, Antoni Rapacz, gen. Józef Galica oraz Jan Jachymiak. Przyjacielskie spotkania, anegdoty, zmagania z trudnościami i zasługi dla wielorakich środowisk – tak można podsumować wspomnienia osób, które znały ks. Tadeusza. Ufamy, że wkrótce będzie można je przeczytać w książce, która powstaje dla upamiętnienia osoby ks. Juchasa.
Uroczystość we współpracy z sanktuarium zorganizował Związek Podhalan oraz Gmina Nowy Targ,
Strona korzysta z plików cookies, dowiedz się więcej. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij