Krótka historia Sursum Corda... wg ks. Tadeusza Juchasa
2015-05-28 |
czytano: 1908Idea Pieszej Pielgrzymki "Sursum Corda" zrodziła się zaraz po przejeździe Ojca Świętego trasą Zakopane - Ludźmierz 7 czerwca 1997 r., a trasa wiodła od Krzeptówek poprzez pasmo Gubałowskie i wsie podhalańskie.
Celem pielgrzymki jest:...
Idea Pieszej Pielgrzymki "Sursum Corda" zrodziła się zaraz po przejeździe Ojca Świętego trasą Zakopane - Ludźmierz 7 czerwca 1997 r., a trasa wiodła od Krzeptówek poprzez pasmo Gubałowskie i wsie podhalańskie.
Celem pielgrzymki jest: modlitewny pomost łączący całe Podhale oraz podtrzymywanie pamięci o niezwykle ważnym wydarzeniu, gdy święty Papież Ludźmierski pielgrzymował do Gaździny Podhala w I sobotę czerwca, we wspomnienie Niepokalanego Serca NMP roku pańskiego 1997.
Od początku organizowania tego modlitewnego wędrowania "Sursum Corda" zajął się ówczesny przewodniczący Podhalańskiego Związku Gmin Marek Skrzypek przy entuzjastycznym wsparciu wójtów i burmistrzów. Pierwsza pielgrzymka rozpoczęła się 6 czerwca w 1998 roku w Księżówce o godz. 6.00, (gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą pobyt Ojca Świętego i posadzono drzewko). Kolejnym punktem pielgrzymki było nawiedzenie kościoła św. Krzyża, w którym również odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą pobyt Jana Pawła II. Następnie pielgrzymi nawiedzili kościół św. Rodziny. Na Krzeptówkach została odprawiona Msza św., której przewodniczył biskup Stanisław Smoleński z Krakowa. Dalej szlak pielgrzymi prowadził przez Kościelisko, Gubałówkę, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską, Szaflary, Maruszynę do Ludźmiierza. Trasa pierwszej pielgrzymki była niezwykle forsowna, po przyjściu do Ludźmierza wielu pielgrzymów nie wytrzymało trudu, i potrzebowało pomocy medycznej.
W kolejnych latach coraz liczniejsze pielgrzymki rozpoczynały się na Krzeptówkach u stóp historycznego ołtarza przeniesionego spod Krokwi. Wśród uczestników wyróżniali się liczebnością pielgrzymi z Orawy. Wytworzyła się piękna tradycja witania pątników przez wójtów na granicach gmin. Niezwykłą gościnność wykazują mieszkańcy gminy Szaflary i wójt Stanisław Ślimak. Pielgrzymów oczekują otwarte remizy i szkoły z poczęstunkiem. Nad bezpieczeństwem czuwają strażacy OSP. Trasa udekorowana jest emblematami papieskimi. Można powiedzieć, że tradycja trwa.
Z ideą pielgrzymki zrodził się pomysł nazwania trasy przejazdu Ojca Świętego "Drogą Papieską". Samorządowcy oznakowali całą trasę odpowiednimi tabliami. I tak corocznie w rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu, "szlakiem papieskim" od zakopanego do Ludźmierza wędrują wierni z Podhala.
Intencje wędrowania są różne, jak różny jest świat, ale wspólna modlitwa przy ołtarzu papieskim spod skoczni, niemym świadku gorącego przyrzeczenia bycia godnym słowa chrześcijanin, jednoczy w wypełnieniu postanowień. Dla młodszych teraz dopiero następuje odkrycie tych ważnych słów.
Na zakończenie każdej pielgrzymki przy ołtarzu polowym w Ludźmierzu sprawowana jest Eucharystia - najważniejsza chwila dla każdego pątnika. Obsadę liturgiczną co rok ma inna grupa.
Źródło: "Sursum Corda... i tak minęło 10 lat. Zakopane 2007"
Tekst: ks. Tadeusz Juchas