Ładowanie...

Która kobieta w historii zbawienia jest ważniejsza od Maryi?

2019-03-25 | czytano: 2059
Która kobieta w historii zbawienia jest ważniejsza od Maryi?
Na to pytanie odpowiedział kaznodzieja w dniu odpustu w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest jednym z naszych sanktuaryjnych odpustów - dniem, kiedy można uzyskać darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do win.
Sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Kazimierz Duraj - proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach i głosił kazania na wszystkich Mszach św. podczas dzisiejszej uroczystości.
Zmieszanie, niezrozumienie, nawet szok i przerażenie - takich słów użył kaznodzieja, gdy mówił o reakcji Maryi na wieść przyniesioną przez Anioła.
Maryja nie wiedziała, że jest Pełna Łaski, co więcej po zgodzie, którą wyraziła na słowa Zwiastowania, jej życie zawisło na włosku. Groziła jej śmierć przez ukamienowanie. Dla ludzi była kobietą upadłą. Józef też z początku planował Maryję po cichu oddalić, co było bardzo delikatnym posunięciem w porównaniu do wydania na śmierć.
Życie Maryi jest obrazem życia innej, jeszcze ważniejszej (!) kobiety - Oblubienicy Jezusa, czyli Kościoła. Kościół jest jednocześnie i święty, i grzeszny. Maryja była bez grzechu, natomiast Kościół jest obciążony grzechami tych, którzy go tworzą. Grzech Maryi był pozorny, grzech Kościoła jest realny. Ks. Kazimierz odniósł się do aktualnych afer w Kościele, wskazując na konieczność ochrony najmniejszych.
Życie Maryi, jak życie Kościoła, jest kroczeniem w świetle i w ciemności. Odzwierciedleniem tego są tajemnice różańca - chodzenie między radością, światłością a bólem - ku chwale.
Trzymając się Maryi, przejdziemy przez życie jak Ona - przez światło i ciemność, przez radości i bóle - ku niebu, gdzie Kościół ma się zjednoczyć ze swym Oblubieńcem - Chrystusem.
***
Dzisiaj na wszystkich Mszach św. można było podjąć duchową adopcję dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone. Adopcję taką podjęło około 20 naszych parafian.

Aktualności
To już 10 lat
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie....
29 Konkurs Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera
Rozstrzygnięcie Konkursu 14/15 sierpnia 2024
^