Ładowanie...

Wiosenne Święto Bacowskie 2020

2020-04-26 | czytano: 3116
Wiosenne Święto Bacowskie 2020
Dziękujemy Bogu, że pomimo pandemii mogliśmy spotkać się razem i modlić się o dobry redyk

(na zdjęciu mali górale: Jasiu, Stasiu i Józiu, synowie właściciela owiec)


"Wszystko jest w rękach Boga" - mówił ks. prałat Władysław Zązel - kapelan Związku Podhalan, przewodniczący Eucharystii podczas dzisiejszego święta.
Tradycji stało się za dość. Kierdel owiec został przyprowadzony spod Domu Podhalan do kosora koło bazyliki. Została poświęcona woda zaczerpnięta do putni ze studzienki koło sanktuarium.
Po procesyjnym przejściu do bazyliki, kustosz ks. Jerzy Filek serdecznie przywitał przybyłych, podkreślając, że to dobry zwyczaj, jaki mają górale, że przed wyjściem na hale, przychodzą do Matki Bożej, aby prosić Ją, by wypraszała Boże błogosławieństwo.
Podczas homilii ks. Władysław nawiązał do słów: "A myśmy się spodziewali..." Niespodzianka bierze się stąd, że przestajemy robić po Bożemu, a robimy po swojemu. A przecież wszystko jest w rękach Boga. Dziś wszyscy w maseczkach, w mniejszej ilości, kto by się tego jeszcze dwa miesiące temu spodziewał? Przy tej pandemii można sobie uświadomić, że są gorsze pandemie: niewiary, niemoralności, nienawiści, nietrzeźwości. Wszystkie te tragedie biorą się z nieposłuszeństwa wobec Boga. To wyraz głupoty. Mądrość jest jej przeciwieństwem. Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną. Ks. Zązel nawiązał do słów Benedykta XVI, że społeczeństwo zmęczyło się chrześcijaństwem i wymyśliło sobie nowe pogaństwo. Teraz jest czas konfrontacji wiary i niewiary, wierności i niewierności.

Pan Andrzej Gąsienica-Makowski, jeden z najbardziej zaangażowanych organizatorów święta powiedział, że gdy bacowie ruszają na hale z owcami, wtedy góry żyją. Prosimy Matkę Bożą o opiekę, dlatego spotkajmy się w październiku, aby dziękować za ten rok, który zaczyna się bardzo trudno.

Bacowie otrzymali wodę święconą, sajtę do rozpalenia watry oraz kalendarze podhalańskie do bacówek, by z Bogiem pracować, jak Bóg chce. Potem został poświęcony kierdel owiec w kosorze.
Panu Bogu przez wstawiennictwo Gaździny Podhala powierzamy cały ten, dosyć niezwykły i trudny rok.

Poniżej zdjęcia Jana Cieplińskiego

Aktualności
Wspomagamy chorych przez Pola Nadziei
Pola Nadziei w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym Pani Ludźmierskiej
^