Ładowanie...

Wystawa w Galerii Jatki

2023-08-18 | czytano: 364
Wystawa w Galerii Jatki
Ludźmierskie Sacralia

W ramach obchodów Jubileuszu 60.lecia koronacji figury MBL 18 sierpnia wieczorem otwarto wystawę Ludźmierskie Sacralia. Wystawiono wiele eksponatów, które na co dzień znajdują się w sanktuarium: w zakrystii, na plebanii, pod krużgankami. Wydobyte do odpowiedniego światła nabrały zupełnie innego wyrazu.największą atrakcją jest figura Matki Boże z Dzieciątkiem przez wieki przebywająca w ołtarzu głównym świątyni ludźmierskiej. W roku 1938 została przekazana do Muzeum UJ i do dzisiaj jest przechowywana w Muzeum Archidiecezjalnym.  Na miesiąc wróciła na Podhale i zdobi wystawę, nadaje jej ducha.
Głos zabrali: Dyrektor Jatki p. Anna Dziubas, obecny Proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Maciej Ścibor, ks. Jerzy Filek - jeden z pomysłodawców wystawy; ks. Jacek Kurzydło - dyrektor Muzeum, w którym znajduje się figura Matki Bożej; p. Andrzej Zarych - dyrektor MCK SOKÓŁ; prof. Anna Mlekodaj, która opracowała duchowy katalog wystawy, burmistrz miasta Grzegorz Watycha. Mówili o duchowych walorach ekspozycji i zapraszali do zobaczenia dzieła także dzieci i młodzież. Ogromny wkład w zaistnienie wystawy i zgromadzenie tyluż artefaktów włożyli państwo Anna i Marcin Ozorowscy. Dziękujemy.  Za pomysł, za zaangażowanie, za chęć ukazania piękna w prostocie, za ukazanie tego, co na co dzień ukryte. 
Film nagrany przez Nowotarską Telewizję Kablową https://nowytarg24.tv/ludzmierskie-sacralia-w-galerii-jatki/ - dziękujemy. 
 
Wystawa będzie czynna do 24 września. Bilet wstępu - symboliczna złotówka.
 

Aktualności
Zapraszamy na wystawę LUDŹMIERSKIE SACRALIA
Wystawa czynna 18 sierpień - 24 wrzesień.
Wynagradzamy Niepokalanemu Sercu NMP w październiku 2023
Modlitwą otaczamy naszą Ojczyznę i zbliżające się wybory
Patron Szkoły w roku 2023
W szkole mamy się uczyć jak być człowiekiem Dobrym i uczciwym
^