Wielka Sobota
2015-04-04 |
czytano: 2221WIELKA SOBOTA - to dzień CISZY, MODLITWY, ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU, POCHYLENIA SIĘ I UCAŁOWANIA KRZYŻA, a także święcenia pokarmów, które trafią potem na wielkanocny stół. W koszu powinny znaleźć się takie...
WIELKA SOBOTA - to dzień CISZY, MODLITWY, ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU, POCHYLENIA SIĘ I UCAŁOWANIA KRZYŻA, a także święcenia pokarmów, które trafią potem na wielkanocny stół. W koszu powinny znaleźć się takie pokarmy jak chleb, mięso lub wędliny, jajka, sól, chrzan oraz ciasto.
Każde z nich ma osobną symbolikę:
- chleb stanowi pamiątkę cudownego rozmnożenia przez Jezusa chleba i ryb dla słuchających go ludzi nad Jeziorem Galilejskim;
- mięso ma zapewnić zdrowie oraz dostatek;
- jajko, czasem także w formie pisanki, stanowi symbol odradzającego się życia;
- sól jest znakiem oczyszczenia, prawdy, lecz także ma za zadanie odpędzać zło;
- chrzan w symbolice ludowej ma oznaczać siłę, zarówno fizyczną, jak i duchową;
- ciasto zaś ma symbolizować umiejętności i dążenie do doskonałości.
- W koszyku ze „święconką” nie może również zabraknąć baranka, symbolizującego Chrystusa Zmartwychwstałego. Tradycja święcenia pokarmów, z których przygotowane będzie wielkanocne śniadanie, sięga średniowiecza, a do Polski trafiła około XIII-XIV w.
W naszej parafii poświęcenie było: w Długopolu, Krauszowie i Ludźmierzu o 11.00. Tym razem ze względu na pogode odbyło się poświęcenie w bazylice.
Zdjęcia w galerii>>
I w Ludźmierzu o 14.00 na zewnątrz>>